П’ятниця , 19 Серпень 2022
Головна / Новини / Суспільство / Що робити, якщо турбує якість води?
Що робити, якщо турбує якість води?

Що робити, якщо турбує якість води?

Санітарно-профілактична лабораторія філіалу «Соцвугілля» ДТЕК Павлоградвугілля контролює якість шахтних вод, а ще перевіряє питну, технічну, річкову воду за 36 показниками.

«Зараз продемонструю вам один із етапів перевірки води», – каже Оксана Калитуха, інженер-хімік водної групи лабораторії, і починає «чаклувати» з різноманітними хімічними колбами, піпетками та розчинами. Свої дії коментує із захопленням, стає зрозуміло – справу свою знає і любить. Наприкінці демонстрації розчин із водою у колбі ефектно змінює колір. Ми – спостерігачі – мало не аплодуємо. Як кажуть – для тих, хто погано знає хімію, світ сповнений див.

Але Оксана та її колеги роблять значно важливішу справу, ніж якась там магія – вони контролюють якість води.

 

Перелік послуг санітарно-профілактичної лабораторії «Соцвугілля»:

► Дослідження фізико-хімічного складу питної води зі свердловин, колодязів, резервуарів, водогонів, тощо за 36 показниками.

► Аналіз зворотної води за 28 показниками, а саме:

  • господарсько-побутових стоків та технічної води;
  • складу води на берегах водойм, приміром, перед зарибленням або облаштуванням зон відпочинку.

► Перевірка промислових викидів в атмосферу від стаціонарних джерел забруднення атмосферного повітря за 27 показниками (наприклад, від котельних, зварювальних постів, деревопереробних та заточувальних верстатів).

  • Аналіз повітря виробничих майданчиків та повітря робочої зони поверхневого виробничого комплексу за 16 показниками.
  • Дослідження газоповітряних сумішей за такими показниками: метан, кисень, двоокис вуглецю, водень.

Важливо! Спеціалісти лабораторії не лише проводять аналіз, а ще й підказують, як діяти у разі виявлення проблеми.

 

Оскільки якість води істотно впливає на стан здоров’я людини, то тема її контролю завжди актуальна та хвилює багатьох. Взяти хоча б власників приватних будинків або дач, які хочуть мати воду не лише для поливу, але й питну. Часто вирішити питання легко – головне знати, що саме з водою не так. І підказати це можуть лише фахівці.

Зокрема, які працюють у санітарно-профілактичній лабораторії філії «Соцвугілля» (раніше діяла у складі Павлоградського регіонального управління з водопостачання та очищення каналізаційних стоків, – прим. «ВШ»). Тут кваліфікований персонал, сучасні прибори та обладнання, різноманітний хімічний посуд та безліч реактивів.

 

Що робити, якщо турбує якість води?
Інженер-хімік водної групи лабораторії Оксана Калитуха демонструє один із етапів перевірки води.

 

У лабораторії аналізують воду, як того вимагають Державні санітарні норми та правила (ДСанПН). Досліджують фізико-хімічний склад питної води свердловин, колодязів, резервуарів, водогонів і т. ін., а також господарсько-побутові стоки, технічну.

Перевіряють воду за скороченим переліком (5 показників), скорочено-періодичним (15), та повним (36 показників) аналізу.

 

Дослідження можуть бути разовими або регулярними –
залежить від потреб замовника.

 

«До речі, один із санаторіїв, що знаходиться у с. Вербки зазвичай перевіряє у нас якість своєї води за 11 показниками», – розповідає начальник лабораторії Олена Овчинникова.

За її словами, дослідження можуть бути разовими або регулярними – залежить від потреб замовника. Важливо, що спеціалісти лабораторії не лише надають результати аналізу, а ще й підказують, як діяти у разі виявлення перевищень показників, згідно з нормами споживання.

 

Що робити, якщо турбує якість води?
Колектив санітарно-профілактичної лабораторії «Соцвугілля» на чолі із начальницею Оленою Овчинниковою (на фото сидить за столом).

 

«Ми вже знаємо, залежно від результатів дослідження, що рекомендувати – десь труби замінити, там фільтр поставити, ось тут – потрібне дохлорування, – розповідає Олена Іванівна. – До нас на початку року звернулося одне підприємство регіону, не задоволене якістю технічної води зі свердловини на його території. Наші спеціалісти виявили відхилення за деякими показниками. І ось уже півроку на підприємстві експериментують – вдаються до заходів, що покращують воду. Наприклад, провели зачистку водогону, замінили старі іржаві труби. І це знизило вміст заліза. Подальші аналізи демонструють, що вода покращується».

Окремо варто сказати про персонал санітарно-профілактичної лабораторії. Зараз тут працює (разом із начальником) шість фахівців. Усі – аси своєї справи, виконують велику та надважливу роботу. Тут цінують та бережуть кожного із команди. А ще мріють про хоч невелике розширення штату, щоб надавати ще більше якісних послуг.

 

Що робити, якщо турбує якість води?
Проводити аналізи досвідченим спеціалістам лабораторії допомагає сучасне обладнання.

 

«Ми відомча лабораторія ДТЕК Павлоградвугілля, контролюємо воду для підприємств вугледобувного підприємства. Зауважу, що наша лабораторія забезпечує організаційні та координаційні дії за дотриманням природоохоронного законодавства у процесі діяльності підприємств та проведення аналітичного контролю за станом навколишнього середовища. Тобто, ми дотримуємось високих стандартів при проведенні усіх наших досліджень, – каже Олена Овчинникова. – У цьому році наша лабораторія ще підтвердила технічну компетентність на відповідність вимогам ДСТУ ISO 10012:2005 «Системи керування вимірюванням» й отримали відповідне свідоцтво, яке дає дозвіл на проведення процесів вимірювань води та викидів».

Дізнатися більше про роботу лабораторії Соцвугілля можна за телефонами: (0563)268437, 050-481-36-62.

 

«Ставки та річки теж перевіряємо»

Не лише стоки, свердловини чи водогони перевіряють фахівці лабораторії. «Важливо перевіряти воду у природних водоймах, приміром, перед зарибленням, – пояснює Олена Овчинникова. – Вимоги з якості води є і для власників облаштованих зон відпочинку на берегах водойм. Тут ми також приходимо на допомогу. Щоб задоволені були усі – і підприємці, і відпочивальники. Та й для екології це важливо».

 

До речі

Окрім лабораторного контролю якості питної та шахтної води, знаються фахівці і на промислових викидах в атмосферу.

«Кожне підприємство має надавати регулярні звіти про наслідки своєї діяльності. Зокрема – про викиди від стаціонарних джерел забруднення атмосферного повітря. Оскільки ми проводимо такий аналіз для наших підприємств, то маємо великий досвід на цьому напрямку», – зазначає керівниця лабораторії.

Детальніше про ці та інші дослідження, які може проводити санітарно-профілактична лабораторія, розповімо у наступних публікаціях.

 

Ірина СЄРГЄЄВА

 

 

 

 

Оцените статью:
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (2 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Loading...

Теж цікаво!

Новий потяг на Одесу курсуватиме через Павлоград

Новий потяг на Одесу курсуватиме через Павлоград

Укрзалізниця призначає новий поїзд №288/287 сполученням Харків – Одеса, який дозволить поєднати прямим залізничним сполученням …