Суббота , 15 Май 2021
Главная / Новости / Майбутнє без шахт у вугiльних регiонiв є
DCIM100MEDIADJI_0660.JPG

Майбутнє без шахт у вугiльних регiонiв є

Але діяти треба вже сьогодні: державі, місцевій владі, громадам і бізнесу. 16 квітня знову говорили про майбутнє Західного Донбасу без шахт. Цього разу відбувся досить конструктивний діалог про справедливу трансформацію вугільного регіону на державному рівні. Спілкувались у форматі онлайн-конференції між Павлоградом та Києвом.

Серед учасників – радник прем’єр-міністра України з питань регіональної політики, представники двох міністерств України – енергетики і захисту довкілля та природних ресурсів, представники компанії ДТЕК Енерго, лідери профспілок шахтоуправлінь та філій ДТЕК Павлоградвугілля, експерти Агенції сталого розвитку «АСТАР».
Обговорення теми було досить жвавим. Кожен учасник зауважив, що важливо «не зробити реформу заради реформи, а провести таку трансформацію вугільного регіону, щоб він дійсно мав перспективи». Кожен висловлював побажання чи пропозиції щодо того, якою має бути стратегія перепрофілювання Західного Донбасу.

Трансформація неминуча. Важливо передбачити все

Представники міністерств розповіли чому наразі неминуча трансформація вугільного Західного Донбасу і вугільних регіонів країни взагалі. І серед причин не лише те, що на деяких шахтах вже вичерпані або майже вичерпані ресурси викопного вугілля. А й екологічні, економічні і навіть міжнародні зобов’язання, які взяла на себе наша країна, обравши європейський курс розвитку.
Представниця міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України Ірина Ставчук нагадала про прямий зв’язок між зміною клімату, збільшенням викидів парникових газів і зростанням середньої температури повітря. Україна, згідно з Паризькою угодою, має кліматичні цілі – суттєво знизити ці викиди. Серед шляхів до виконання цих цілей є трансформування вугільних регіонів. Часу на це залишається все менше. Бо за останні 20 років стрімко відбуваються зміни в кліматі нашої країни і всього світу. Вони значно випереджають найгірші прогнози науковців. В людства є років 10, щоб попередити низку кліматичних катастроф.
Закцентувала увагу пані Ірина на тому, що саме впливає на розвиток і формування енергетичних політик в усьому світі. Перше – здешевлення вартості технологій відновлюваних джерел енергії. Друге – інвестори більше не бажають інвестувати у «брудні» технології через негативний вплив на екологію. Зокрема з 2015 року все більше фінансових інвестиційних фондів виходять з проєктів, пов’язаних з викопним паливом, у тому числі вугіллям.
За словами представниці міністерства, сьогодні інвестори перш за все перевіряють кліматичні цілі країни, і тільки після цього вирішують чи вкладати кошти в будь-які проекти.

«Держава знову пасе задніх, але, сподіваюсь, ситуація буде виправлена»

«Драйвером цього процесу виступає приватний бізнес. На жаль, держава знову трошки пасе задніх. Сподіваюсь, найближчим часом ця ситуація буде виправлена», – так почав виступ про ситуацію з трансформацією вугільної галузі представник міністерства енергетики України Максим Немчинов.
Далі зазначив, що Кабмін, уряд, міністерства, представники яких присутні на зустрічі, ще наприкінці минулого року розробили програму трансформації вугільної галузі. І вона мала схвальні відгуки від профспілок, виконавчої влади, інших експертів. Найближчим часом ця концепція буде розглянута урядовим комітетом. Чому тільки зараз? Бо її доопрацьовували з урахуванням зауважень міжнародних партнерів. Попередня редакція не враховувала приватний сектор вугільної галузі. Тепер в ній заплановані скорочення видобутку вугілля і держаними, і приватними компаніями. Та головне – вона збалансована, гарантує стабільну і незалежну роботу енергосистеми нашої країни. Навіть за умови приєднання енергосистеми України до енергомережі Європи.
«Ми не можемо приєднатись в якості слабкої енергосистеми, яка буде залежати від інших країн. Щоб цього не сталось, у нас є всі ресурси», – наголосив пан Максим.
Енергосистемі нині необхідні мінімум 12 гігаватт потужності теплової генерації. Це питання незалежності. І скорочувати обсяги виробництва вугілля і обсяги генерації країна готова саме до цього обсягу, не більше.
«У нас є домовленості з Німеччиною, яка профінансує два пілотні проекти – один на сході, другий – на заході України. І не просто дасть кошти, а допоможе реалізувати проєкт, побудувати щось замість шахт», – підкреслив Максим Немчинов.
Завершив виступ тезою про те, що найближчим часом слід визначитись, що має будуватись у вугільних регіонах, які будуть трансформовані.
«І це повинно (нові підприємства, – прим. автора) відповідати і задовільняти потреби і держави, і людей. Лише так можна ліквідовувати те, що існує. Зруйнувати будь-що дуже просто і швидко, а ось побудувати – дуже складно, важко і потрібен тривалий час. Тому реформування вугільної галузі планують завершити до 2030 р.», – зазначив пан Максим.

В країні близько 100 населених пунктів, які пов’язані з видобутком вугілля

Радник прем’єр-міністра України з питань регіональної політики Валентина Москаленко відзначила, що Світовий банк має намір брати участь у створенні мультидонорського фонду для фінансування трансформації вугільних регіонів.
Вона також зазначила, що працівників вугільних регіонів важливо (і це пріоритетне питання!) забезпечити новими робочими місцями. В країні близько 100 населених пунктів, які так чи інакше пов’язані з видобутком вугілля або з вугільною тепловою генерацією. Замість шахт, збагачувальних фабрик мають з’явитися нові підприємства з нормальними умовами праці. Говорила і про забезпечення соціального захисту, про достойний простір існування – з гарними медичними закладами, дитячими садочками, закладами освіти і т. п. Про те, що шахтарям, кому необхідно, мають забезпечити достроковий вихід на пенсію. І що трансформація не може бути завершеною, поки не будуть вирішені ці питання.

Досвід є – треба ним правильно скористатись

Про німецький та польський досвід з трансформації вугільних регіонів розповіли представниці ГО «АСТАР» Ірина Костецька та Оксана Яковенко.
Процес трансформації триває у Німеччині з 1957 р. У 2035-2038 рр. планують остаточно відмовитися від вугілля. З 1980-х років цей процес ґрунтується на регіональних стратегіях розвитку з урахуванням їх сильних та слабких сторін. Частина шахт після закриття отримали нове призначення.
У 2018 р. тут закрили останню кам’яновугільну шахту, а більшість з 3,5 тисяч шахтарів достроково вийшли на пенсію. З того ж року субсидує вугільну галузь спеціальний фонд. Його діяльність спрямована на створення умов для навчання колишніх працівників галузі, сприяння подальшому працевлаштуванню, фінансування постійного контролю за шахтами та утримання закритих об’єктів в безпечному стані та підтримку освіти, науки та культури у вугільних регіонах. Трансформація у Польщі почалася у 1989 р. На той час галузь була глибоко збитковою. До 2000 р. закрили 30 з 70 шахт. А кількість працівників галузі зменшилася з 388 тисяч до 155 тисяч.
Вперше програму підтримки шахтарів запровадили у 1993 р. Їм пропонували достроковий вихід на пенсію (не більш ніж за 3 роки, протягом яких вони отримували 50% зарплатні) та звільнення за власним бажанням (виплати до 2 років). Пропозицією скористалися 67 тисяч гірників. В 2020 р. представники польського уряду та профіспілки підписали угоду – до 2049 р. вугільна галузь країни буде повністю ліквідована. Сторони домовилися про закриття шахт за «німецьким» сценарієм, який передбачає поступові перетворення.
Потім досвідом трансформації міста через закриття бюджетоутворюючого підприємства поділився мер міста Славутич у 2009-2015 рр. Володимир Удовиченко. Розповів як з виробництва скрепок починався економічний розвиток Славутича. Як був відпрацьований механізм створення умов для розвитку підприємництва, початкового бізнесу, малого бізнесу. І як задля цього він вчився за кордоном – у Великобританії та Німеччині. Результатом стало створення Агенції з розвитку бізнесу та класичного бізнес-інкубатору, створення нових робочих місць, умов, які привели зовнішнього і внутрішнього інвесторів.
«Славутич займає одне з перших місць у країні по кількості підприємницьких структур. На 10 тисяч населення – це 126 бізнесів. Механізми залучення інвестицій, підтримка бізнесу і створення сучасних високотехнологічних робочих місць повинні бути в кожній області. І це, в першу чергу, завдання органів місцевого самоврядування. Завдання держави – сприяти нормативно-правовою підтримкою інвесторів», – зауважив пан Володимир. Тобто, необхідний досвід є, ним треба лише правильно скористатись.

Потрібна чітка стратегія

Учасники зустрічі зійшлися на тому, що відмова від вугілля неминуча. Всі погодились, що чим швидше країна і вугільні регіони розпочнуть підготовку до змін, то менш негативними будуть соціальні та економічні наслідки. І це завдання стосується органів державної влади, місцевого самоврядування і представників інших зацікавлених сторін: громадянського суспільства, бізнесу і науки.
Щодо підготовки трансформації громад Західного Донбасу, то учасники зустрічі вирішили збиратись у такому ж форматі раз на квартал. Вже наступного разу намітили обговорення того, як буде виглядати інвестиційний портал регіону, та більш конкретних і деталізованих напрямків розвитку регіону на найближчі 15 років. Бо приватні інвестори чи міжнародні кредитні фонди працюють і вкладають гроші лише в ті регіони, які мають конкретні чітко прописані стратегії розвитку. Напрямки розвитку Західного Донбасу, до речі, сформовані на попередніх зустрічах з керівництвом і активною громадськістю ОТГ, фермерами, молоддю, бізнесом і з лідерами профспілок НПГУ та ПРУП шахтоуправлінь та філій ДТЕК Павлоградвугілля.
За півтора місяці роботи, як зазначають представники ГО «АСТАР», зібрано великий масив інформації. Наприклад, серед пріоритетних напрямків визначені: економічний розвиток, якісна медицина, якісна освіта, якісна інфраструктура, якісний соціальний захист, різноманітний культурний відпочинок, спортивний розвиток, чиста екологія та ін.

Тетяна КОПИЛОВА

 

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Оцените статью:
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Загрузка...

Тоже интересно!

unnamed

Утеплят четыре детсада

В Павлограде термомодернизируют здания четырех детских садов – № 8 (ул. Пчелки, 113), № 11 …

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: